Vzpomínka na paní Boženu Němcovou

Autor: Pavel Mat. <pavel_m(at)email.cz>, Téma: Česko, Vydáno dne: 03. 02. 2020, Aktualizováno dne: 03. 02. 2020



Mýty a skutečnost

Vzpomínka na paní Boženu Němcovou

4. února 2020 si připomínáme 200 let od narození paní Boženy Němcové. Mnohé z jejího života je zahaleno tajemstvím. Rovněž tak skutečné datum a místo narození. Můžeme zde však alespoň zapsat, že Božena Němcová se nenarodila ani Terezii Novotné (Panklové), ani vévodkyni Kateřině Zaháňské, ba ani její mladší sestře Dorothee.

 

Vítězslav Hálek, Národní listy 22. a 24. 1. 1862

Božena Němcová náleží k okrasám naší literatury, z českých žen jest ona první, již v úctě pozdravujeme... A v „Babičce“ jest soustředěno všechno světlo, světlo nejkrásnějších barev, jimiž se Němcová skvěla.

Pocta Boženě Němcové, Věra Ludíková

Země je Bohem otevřená dlaň, po žilkách osudu chodíme pěšky. Když purpur je vehnán do tváří, když do kolen jsi promáčen a v špíně chutnáš bláto, vzhůru se dívej, do vůně lip. Jen tvorbou světlo nalézají. Opuštěná, nehledej náhradu jen tak, kdovíkde, nehledej náhradu hned. Duše je nejen chrám, v němž je ukryté usilování a touha být Bohu blíž, ale i samo tajemství bytí. Ptát se obyčejnou lidskou řečí nestačí. Ona putuje prostorem a občas také zabydluje Zem.

 

Jako kamínek do mozaiky poznání života a díla Boženy Němcové přidáváme alespoň začátek jejího dopisu, doposud nikde nepublikovaného. Snad se na nás za to paní Božena Němcová hněvati nebude...

 

 

Níže uvádíme přepis dopisu publikovaného v knize Spisy Boženy Němcové z roku 1951.[1] Již z porovnání prvního odstavce je patrno, že přepis není zcela identický s originálem dopisu:

 

 


[a] Poznámka: Obrázek ze záhlaví použit z webu muzea Boženy Němcové https://www.muzeumbn.cz

[1] Spisy Boženy Němcové - Listy I: Knihovna klasiků - svazek dvanáctý [online]. Československý spisovatel, 1951 [cit. 2020-02-03]. Dostupné z: https://www.ucl.cas.cz/edicee/images/data/soubory/Nemcova/listy%20I/Cel%c3%a1%20kniha.PDF
   
   
   


Vytvořeno: 3. 2. 2020